andik.cz menu
 
Your professional partner
sponzor serveru

Rady pro začínající chovatele

  Rozhodla jsem se napsat pár rad pro začínající chovatele. I já byla začátečník a skoupila jsem všechny knihy co jsou u nás k dostání. Bála jsem se, že něco zanedbám, a byla jsem ráda za každou radu.
  Začněme nejdříve u oušek. Štěňata jorků mají většinou ouška sklopená. Aby jim ouška stoupla , měli bychom udělat tyto kroky.Nejdříve oholíme špičky oušek (asi 1/3), aby se odlehčilo a lépe se stavělo. Pokud to nepomůže, musíme ouško začít podlepovat. Ouško si postavíme do správného tvaru, pomocí prstu zformujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme leukoplastí, ne izolepou!!! Hlavně se nesnažte práci ulehčit tím že ouško zagumičkujete! Mohlo by mu odumřít, jako našemu Andíkovi, kterého jsme si přinesli už bez ouška. Dále se vytrhávají chloupky ze zvukovodu. Nemělo by se zapomínat ouško často čistit.
  Jorkové jsou malí a čiperní, často se jim zanese nečistota do očí. K čištění se používají speciální přípravky např. Opthal. Odstraňuje se i usazený sekret z vnitřních koutků očí.
  U jorkšírů se občas stane, že jim zůstanou mléčné špičáky a mají potom dvojí zuby. Pokud samy nevypadnou, musí se nechat v narkóze odstranit. Většinou se tento zákrok provádí, až když je pejskovi rok. Je dobré zvyknout pejska na čištění zubů, aby se mu netvořil zubní kámen. Odstranění zubního kamene se provádí také v narkóze (tedy podle mých zkušeností).
  Péče o srst je taky velmi důležitá. Doporučuji srst pročesávat denně, aby nezplstnatěla. Koupu jednou za měsíc a používám šampon s balzámem s přídavkem norkového oleje. Pokud je zima, je lepší pejska vyfénovat. Je nutné štěně od malička navykat na česání. Ten kdo si pořídil pejska, bude mít složitější péči o srst. Pejskové si často počůrají srst, proto je musíme denně sprchovat, aby nebyli nepříjemně cítit. Nejlepší je vystříhat chlupy z přirození a kolem konečníku.
  Drápky si většinou neobrousí a je nutné je ostříhat. Používají se speciální kleště. Musíte být opatrní, aby jste nestřihli pejska do nervu. Vzhledem k tomu, že mají černé drápky, nejde poznat, kde nerv končí. Nechte si to raději ukázat od svého veterináře.
  Na tlapkách se vystříhávají chloupky mezi polštářky. Je to proto, aby se tam nezachytávalo bahno a v zimě sníh. Mám s tím své zkušenosti. Šla jsem s Andym poprvé do sněhu a na zpáteční cestě jsem ho musela nést, protože nemohl vůbec chodit. Udělali se mu sněhové koule na nohách.
  Štěně by se mělo krmit od 2-3 měsíce 5 krát denně, od 3-4 měsíce 4 krát denně, od 4-6 měsíce 3 krát denně, od 6 měsíce 2 krát denně. Zaleží na každém chovateli, jak se rozhodne krmit, jestli bude pejskovi vařit, nebo ho krmit granulemi. Maso můžeme podávat hovězí, telecí, kuřecí, králičí,zvěřinu, jehněčí, krůtí, ryby sladkovodní i mořské jen občas, je třeba je vykostit. Vepřové není moc vhodné - má vyšší obsah tuku. Může způsobovat průjem. Vnitřnosti můžete také podávat, ne však často. Z vajíčka dávejte spíše žloutek, bílek je hůře stravitelný. Mléčné výrobky - tvaroh, jogurt, sýr. Někteří psi mívají po mléčných výrobcích průjem. Zelenina se může podávat syrová i vařená. Vyhněte se akorát nadýmavé zelenině. Můžeme podávat též ovoce - jablka, banány, mandarinky, broskve apod. Brambory pouze vařené a jen občas malé množství. Obiloviny - ovesné vločky (osmažené nebo spařené ), kroupy, jáhly, rýže, těstoviny. Pejsek by měl dostávat poslední jídlo mezi 17 - 18 hodinou, aby se stačil před spaním vyprázdnit. Nedávejte pejskovi čokoládu - ve větším množství je jedovatá.
  Co se týká blešek a klíšťat, mám nejlepší zkušenost se sprejem Frontline. Je sice dražší (stojí asi 265 Kč), ale vyplatí se to. Obojky nepoužívám, protože naše zvířátka měla nejvíce klíšťat u něj. Mám pocit že to klíšťata spíše přitahovalo, než odpuzovalo. Je dobré si pořídit i levnější sprej na vystříkání pelíšku.
  Dávejte pozor na své malé jorkšírky , aby vám nespadli a nenechávejte je hrát s velkými psy. Jork má špatně vyvinutý krční obratel a lehce si může zlomit vaz. Nemám to z vlastní hlavy, řekl mi to můj veterinář. Moje sestřenice mi vyprávěla o jorkovi, který hrával s rotvíkem. Bohužel jednou neodhadl svou sílu a zlomil mu vaz. Proto je lepší ho nechávat hrát s pejsky menší velikosti.